Paiement du Service Militaire, 14.1.2021

DÖVİZLE ASKERLİK – BAŞTAN SONA LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ.


1 /Öncelikle, Başkonsolosluğumuza gelmedenhttps://dovizle.msb.gov.trsitesine girerekeğitim yapmanız gerekmektedir. Randevu almadan önce en az 48 saat bekleyin.


2/Eğitimi yaptıktan sonrawww.konsolosluk.gov.trinternet SİTESİNDENRANDEVU alıp aşağıdaki belgelerle ve 4.425,00 € nakit parayla Başkonsolosluğa gelmeniz gerekmektedir (500€'luk paralar kabul edilmeyecek, ödemelerde taksitlendirme olamayacaktır).

Randevunuzu masaüstü bilgisayarınızdan alınız, cep telefonları ve tabletler sistem hatası verebilmektedir. Randevunuzu aldıktan sonra epostayla gönderilen şifreyle MUTLAKA ONAYLAMANIZ gerekmektedir.Belgelerde eksiklik olursa dosyanız işleme alınamayacaktır.

ÇİFTE VATANDAŞLAR İÇİN

 • Fransız vatandaşı olan ilgilinin 1 adet “acte de naissance copie intégrale” belgesi.
 • Fransız vatandaşı olan ilgilinin (varsa) “Certificat de nationalité” belgesinin 1 fotokopisi.
 • İlgili vatandaşın annesi ve/veya babası Fransız vatandaşı ise , anne/baba’ya ait 2’şer adet“acte de naissance copie intégrale” belgesi.
 • İlgili vatandaşın annesi ve/veya babası Fransız vatandaşı ise , anne/baba’ya ait“certificat de nationalité” belgesinin 2 fotokopisi.
 • T.C. kimlik kartınınaslı ve arkalı-önlü 1 adet fotokopisi. Önemli Not: Üzerinde T.C. Kimlik Numarası ve fotoğraf olmayan nüfus cüzdanınız varsa dövizle askerlik başvurusu randevunuzdan önce T.C. Kimlik Kartı başvurusunda bulunmak üzere “Nüfus Servisinden” randevu almanız ve beraberinizde 2 adet fotoğraf getirmeniz önerilmektedir.
 • Fransız kimlik kartınınaslı ve 2 adet arkalı-önlü fotokopisi.
 • Fransız veya Türkpasaportununaslı ve fotoğraflı sayfanın 1 adet fotokopisi.
 • 2 adet vesikalıkfotoğraf(6 ay içinde çekilmiş)
 • İŞÇİ OLANLAR:Son üç yılınıFransa’da yaşadığını ispatlayan Relevé de carrière belgesi ya daSon üç yılıngelir vergilerinin1 adet fotokopileri
 • ÖĞRENCİ OLANLAR:Son üç yılı kapsayanokul sertifikaları • SADECE TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN

  • T.C. kimlik kartınınaslı ve arkalı-önlü 1 adet fotokopisi. Önemli Not: Üzerinde T.C. Kimlik Numarası ve fotoğraf olmayan nüfus cüzdanınız varsa dövizle askerlik başvurusu randevunuzdan önce T.C. Kimlik Kartı başvurusunda bulunmak üzere “Nüfus Servisinden” randevu almanız ve beraberinizde 2 adet fotoğraf getirmeniz önerilmektedir.
 • Fransız oturum kartınınaslı ve 2 adet arkalı-önlü fotokopisi (en az 6 ay geçerli, "recepissé" kabul edilmeyecek)
 • Geçerli Türkpasaportununaslı ve fotoğraflı sayfanın 1 adet fotokopisi.
 • 2 adet vesikalıkfotoğraf(6 ay içinde çekilmiş).
 • Relevé de Carrièrebelgesinin aslı (İşverenler RSİ’yi telefonla arayarak ,İşçiler ise CARSAT’ın internet sayfasından bu belgeyi alabilirler. İsviçre'de çalışanlar AVS belgesi getirmelidirler. Anılan belgede enaz 13 trimestr olmalıdır. • İŞÇİ OLANLAR: Certificat de travail (İşçilik Belgesi) aslı (yeni tarihli, imzalı ve mühürlü).
 • İŞVEREN OLANLAR:Extrait K-BIS (aslı ve 1 adet fotokopisi).
 • İŞSİZ OLANLAR: İşsizlik ya da RSA parası aldığınızı gösteren belge (avis de paiement Pôle Emploi / notification paiement RSA).

 • Önemli bilgiler:

  Yabancı ülkelerde yaşayan yükümlülerin dövizle askerlik uygulamasından yararlanma şartlarında yapılan güncel değişiklikler kapsamında; Daha önce banka aracılığıyla yapılan dövizle askerlik ödemelerinin doğrudan Başkonsolosluğumuzca tahsil edilmesine imkan tanındığı, Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak için 38 yaş sınırının kaldırıldığı, Yükümlülere Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi alma şartının getirildiği duyurulmuştu.

  Dövizle askerlik uygulamasından yararlanma şartlarından biri olan “uzaktan eğitim” alma ile ilgili internet sitesi 11 Aralık 2018 tarihinden itibaren Milli Savunma Bakanlığımızca hizmete açılmıştır. Eğitimi, masaüstü ya da dizüstü bilgisayar ve Google Chrome kullanarak yapmanız gerekmektedir. Bu siteye girerek uzaktan eğitim programını tamamlayan Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde mukim vatandaşlarımız, kanunda belirtilen belgelerle birlikte başvurularını yapabileceklerdir.

  Dövizle askerlik hizmeti bağlamında oturma veya çalışma iznine sahip olarak Türkiye’de geçen süreler hariç olmak üzere yurt dışında en az üç yıl fiilen çalışılmış olması şartı geçerliliğini korumaktadır. Kanunda belirtilen şartları sağlamadığı tespit edilen yükümlüler, uzaktan eğitimi tamamlamış olsalar dahi dövizle askerlik başvurularının sonuçlandırılması mümkün olamayacaktır. Çifte Vatandaş hamillerinden 13 trimestr çalışma şartı artık aranmayacaktır ancak yine de "Relevé de Carrière" belgelerini getirmeleri gerekmektedir.

  Saygıyla duyurulur.

  Atatürk

  Lundi - Vendredi

  08:30 - 13:00 / 14:00 - 17:00

  La réception du public au Consulat Général de Turquie pour les démarches administratives se fait désormais exclusivement sur rendez-vous. La prise de rendez-vous doit se faire sur le site: www.konsolosluk.gov.tr Nos bureaux sont ouverts de 08h30 à 13h00 et de 14h00 à 17h00. Vous pouvez contacter par téléphone nos services consulaires uniquement entre 14h00 et 17h00.
  01/01/2022 Jour de l'An
  18/04/2022 Pâques
  01/05/2022 Fête du Travail
  02/05/2022 Fete du Ramadan
  08/05/2022 Victoire 1945
  26/05/2022 Ascension
  06/06/2022 Pentecôte
  09/07/2022 Fête du Sacrifice
  14/07/2022 Fete Nationale
  15/08/2022 Assomption
  29/10/2022 Fête de la République
  01/11/2022 Toussaint
  11/11/2022 Armistice
  25/12/2022 Fete de Noel