Başkonsolos Sayın Hilmi Ege TÜREMEN’in Cumhuriyetimizin 88'inci Yıldönümü Vesilesiyle İkametgahta Düzenlenen Resepsiyonda Lyon Başkonsolosluğu Görev Bölgesindeki Dernek Başkanları, Öğretmenler ve Din Görevlilerine Hitaben Yaptığı Konuşma

Hilmi Ege TÜREMEN 29.10.2011

                                                                           29 Ekim 2011


 


BAŞKONSOLOS HİLMİ EGE TÜREMEN’İN CUMHURİYETİMİZİN 88.YILDÖNÜMÜ VESİLESİYLE KONUT’TA DÜZENLENEN RESEPSİYONDA LYON BAŞKONSOLUĞU GÖREV BÖLGESİNDE DERNEK BAŞKANLARI, ÖĞRETMENLER VE DİN GÖREVLİLERİNE  HİTABEN YAPTIĞI KONUŞMA


                                                                                    


Saygıdeğer Dernek Başkanları,


Sayın Öğretmenlerimiz,


Sayın Din Görevlilerimiz,


 


         Cumhuriyetimizin 88’nci yıldönümü vesilesiyle Başkonsolosluğumuz Rezidansında düzenlemekte olduğumuz kutlama resepsiyonuna hoş geldiniz.


         Sözlerime başlamadan önce bugün bizlerle birlikte olan ve Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde vatandaşlarımıza çok önemli hizmetler  veren din hizmetleri görevlilerimiz ve değerli  öğretmenlerimizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.


         Kendileriyle biraz evvel Başkonsolosluğumuzda kapsamlı bir değerlendirme toplantısı  yaptık.  Görüş ve düşüncelerini dinledik. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk.  


         Ben de Lyon’daki görevime bundan yaklaşık 3 hafta önce başladım. Dolayısıyla, önümüzdeki dönemde  Derneklerimizi ziyaret etmeyi, sorunlarınızı ve düşüncelerinizi ilk elden  dinlemek istiyorum.


Saygıdeğer Dernek Başkanları,


Sayın Öğretmenlerimiz,


Sayın Din Görevlilerimiz,


 


Türkiye ile Fransa arasında geçmişe dayanan köklü ve sağlam ilişkiler mevcuttur. İlişkilerimizin  temeli 16’ncı yüzyılın başlarına kadar gitmektedir. Fransa ile günümüzde de yoğun kültürel, ekonomik ve ticari münasebetlerimiz bulunmaktadır.  Hedefimiz bu ilişkilerin daha da ileriye götürülmesidir.


Bilindiği üzere, Fransa  genelinde yaşayan vatandaşlarımızın sayısı da 550 bini geçmiştir. Görev bölgemizde de Başkonsolosluk olarak 16 vilayetten sorumluyuz. Toplamda hizmet verdiğimiz vatandaş sayısı 135 bin kişiye ulaşmıştır.  Başkonsolosluğumuz, 1979 yılında faaliyete geçtiğinde 35-40 bin kişilik Türk toplumuna hizmet vermekteyken,  günümüzde çok daha fazla sayıda vatandaşımıza en iyi hizmeti verebilmek için yoğun çaba göstermekteyiz.


 Size verilen hizmetin kalitesini daha da artırmak için Dışişleri Bakanlığımız da yoğun çaba göstermektedir. Geçtiğimiz dönemde hayata geçirilen ve internet ortamından Konsolosluk hizmetlerine erişim sağlayan “E-Konsolosluk” sistemi buna bir örnektir. Vatandaşlarımızın “E-Konsolosluk” sistemine üye olmalarını kuvvetle öneririm. Bu arada, Konsolosluk hizmetleriyle ilgili en güncel bilgileri de Başkonsolosluğumuz web sitesinden takip etmeniz mümkündür.


Sayın Dernek Başkanları,


Sayın Öğretmenlerimiz,


Sayın Din Görevlilerimiz,


 


Van’da 23 Ekim tarihinde meydana gelen korkunç deprem nedeniyle çok sayıda vatandaşımız hayatlarını kaybetmişlerdir. Dolayısıyla, bugünkü 29 Ekim resepsiyonunu zor bir ortamda düzenlemekteyiz. Deprem sonrası ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız bu felaketin yaralarının sarılması için seferber olmuşlardır.


Başbakanlık Afet ve Acil Yönetim Durumu Merkezi tarafından bir nakdi yardım kampanyası başlatılmıştır. Sizlerden ricamız,  mevcut yardım kampanyasının Dernek mensuplarınız nezdinde en geniş şekilde duyurulmasıdır.


Bu beklenmedik olay Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu bir kez daha bizlere hatırlatmıştır. Dolayısıyla, depremin sonuçlarıyla mücadele konusunda hepimize önemli görevler düştüğünü de unutmamalıyız.


Sayın Dernek Başkanları,


Sayın Öğretmenlerimiz,


Sayın Din Görevlilerimiz


Türkiye’de son dönemde artan terör eylemleri hepimizi derinden yaralamıştır. Ülkemizin birlik ve beraberliğine kastedenler amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacaklardır. Devletimiz bu anlamda ülkemizi hedef alan çevrelerle mücadelesini kararlı biçimde sürdürmektedir.  


Bu vesileyle, son günlerde terör örgütü PKK’nın eylemleri nedeniyle yaşamlarını yitiren Mehmetçiklilerimize, güvenlik görevlilerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyorum.


Sayın Dernek Başkanları,


Sayın Öğretmenlerimiz,


Sayın Din Görevlilerimiz


Fransa’da yaşayan Türk toplumunun daha da güçlenebilmesi için  tüm Derneklerimizin bir bütün olarak, birlik ve beraberlik içinde hareket etmeleri gerekmektedir.


Ayrıca,  Fransız vatandaşı olan Türk toplumu mensuplarının önümüzdeki yıl  Fransa’da  yapılacak seçimlerde oy kullanmaları büyük önem taşımaktadır. Sizlerden, Dernek mensuplarınızı, seçmen kütüklerine kayıt yaptırmaya teşvik etmenizi rica ediyoruz.   Bu çerçevede, vatandaşlarımızın 31 Aralık 2011 tarihine kadar Belediyelere başvurarak seçmen kütüklerine kayıt olmaları gerektiğini önemli hatırlatmak isterim.


Sayın Dernek Başkanları,


Sayın Öğretmenlerimiz,


Sayın Din Görevlilerimiz


Sözlerimi bitirmeden önce bir konuyu daha dikkatinizi çekmek isterim. Bildiğiniz üzere, eski tip umuma mahsus pasaportlar üzerinde 1 Ocak 2011 tarihinden bu yana herhangi bir uzatma veya yenileme işlemi yapılmamaktadır. Bu çerçevede pasaportunu değiştirmek durumunda olan vatandaşlarımızın www.epasaport.gov.tr adresinden randevu temin ederek Başkonsolosluğumuza başvurmaları gerekmektedir.


Konuyu üyelerinize ve görev bölgemizdeki kıymetli vatandaşlarımıza her vesileyle duyurmanızdan memnuniyet duyacağız. Böylelikle özellikle yaz  döneminde Başkonsolosluğumuzda pasaport düzenlenmesi konusunda yaşanan yoğunluk bertaraf edilebilecektir.


Bugün uzun mesafeler kat ederek Lyon’a gelen bütün Dernek Başkanlarımıza, öğretmenlerimiz ve din görevlilerimize özellikle  teşekkür etmek isterim.


Hepinize sevgi ve selamlarımı sunarım.


         Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.


                                                                          


                                                                                    


 


 


Atatürk

Lundi - Vendredi

08:30 - 13:00 / 14:00 - 17:00

La réception du public au Consulat Général de Turquie pour les démarches administratives se fait désormais exclusivement sur rendez-vous. La prise de rendez-vous doit se faire sur le site www.konsolosluk.gov.tr. Nos bureaux sont ouverts de 09h00 à 12h30 et de 14h00 à 16h00. Vous pouvez contacter par téléphone nos services consulaires uniquement entre 14h00 et 17h00.
25/12/2020 Fete de Noel
01/01/2021 Jour de nouvel an
05/04/2021 Pâques
01/05/2021 Fête du Travail
08/05/2021 Victoire 1945
13/05/2021 Ascension
24/05/2021 Pentecôte
14/07/2021 Fête Nationale
20/07/2021 Fête du Sacrifice
15/08/2021 Assomption
29/10/2021 Fête de la République
01/11/2021 Toussaint
11/11/2021 Armistice